NKK Switches UB16NBKW015F
UB16NBKW015F picture photo
Mfg. Part Number
UB16NBKW015F
Brief Description
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V
Datasheet Download
UB16NBKW015F.pdf
Availability of UB16NBKW015F
QUANTITY
UB16NBKW015F Order Process
Ship out your order
Specifications of UB16NBKW015F
Internal Part NumberEIS-UB16NBKW015F
Switch FunctionOn-On
Current Rating5A (AC/DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypePlunger for Cap
Color - Actuator/Cap-
Illumination Type, ColorLED, Green
Illumination Voltage (Nominal)2.1 VDC
Ingress Protection-
FeaturesWith Barrier
Panel Cutout DimensionsRectangular - 22.40mm x 16.20mm
Operating Temperature-25°C ~ 50°C
Mechanical Life200,000 Cycles
Electrical Life10,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB16NBKW015F
Related LinksUB16NB, UB16NBKW015F Datasheet, NKK Switches Distributor
UB16NBKW015F Details Description
Related parts for UB16NBKW015F
IC MPU/WATCHDG 1.5-10MS SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 75W OUT datasheet.pdf
CONN RECEPT 40POS .050" GOLD SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A SPAK-5 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 50POS R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf