Riedon UB5C-36RF8
UB5C-36RF8 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-36RF8
Brief Description
RES 36 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-36RF8.pdf
Availability of UB5C-36RF8
QUANTITY
UB5C-36RF8 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-36RF8
Internal Part NumberEIS-UB5C-36RF8
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package1,000
SeriesUB
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-36RF8
Related LinksUB5C-, UB5C-36RF8 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-36RF8 Details Description
Related parts for UB5C-36RF8
RES 110K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68PS .100 PRESSFIT datasheet.pdf
CABLE W/CORE PLUG-PLUG LAZH 2M datasheet.pdf
FUSE HLDR THREAD 125V 15A CHASS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 3A 125V datasheet.pdf
FEMALE RECEPTACLE 12WAY datasheet.pdf
CONN PLUG 4P INLINE SKT RA CRMP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 110PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf