Riedon UB5C-6R8F1
UB5C-6R8F1 picture photo
Mfg. Part Number
UB5C-6R8F1
Brief Description
RES 6.8 OHM 5W 1% AXIAL
Datasheet Download
UB5C-6R8F1.pdf
Availability of UB5C-6R8F1
QUANTITY
UB5C-6R8F1 Order Process
Ship out your order
Specifications of UB5C-6R8F1
Internal Part NumberEIS-UB5C-6R8F1
Pulse Rated Wirewound Resistors
Standard Package250
SeriesUB
PackagingBulk
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)5W
CompositionWirewound
FeaturesMoisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 250°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.500" L (5.50mm x 12.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UB5C-6R8F1
Related LinksUB5C-, UB5C-6R8F1 Datasheet, Riedon Distributor
UB5C-6R8F1 Details Description
Related parts for UB5C-6R8F1
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
FAN AXIAL 119.5X38.5MM 230VAC datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS .156 R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp 1=100 datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 1/2W .05% AXIAL datasheet.pdf