Nichicon UBC1E471MNS1MS
UBC1E471MNS1MS picture photo
Mfg. Part Number
UBC1E471MNS1MS
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UBC1E471MNS1MS.pdf
Availability of UBC1E471MNS1MS
QUANTITY
UBC1E471MNS1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UBC1E471MNS1MS
Internal Part NumberEIS-UBC1E471MNS1MS
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current700mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBC1E471MNS1MS
Related LinksUBC1E47, UBC1E471MNS1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UBC1E471MNS1MS Details Description
Related parts for UBC1E471MNS1MS
CONN RCPT 80POS .050 VERT SCA-2 datasheet.pdf
NYLON 11 COATED STEEL datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 630V U2J 1210 datasheet.pdf