Nichicon UBC1H330MNS1GS
UBC1H330MNS1GS picture photo
Mfg. Part Number
UBC1H330MNS1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UBC1H330MNS1GS.pdf
Availability of UBC1H330MNS1GS
QUANTITY
UBC1H330MNS1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UBC1H330MNS1GS
Internal Part NumberEIS-UBC1H330MNS1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 150°C
Operating Temperature-40°C ~ 150°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current70mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBC1H330MNS1GS
Related LinksUBC1H33, UBC1H330MNS1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UBC1H330MNS1GS Details Description
Related parts for UBC1H330MNS1GS
RELAY SOFTSTOP 480V 50A AC OUT datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 26PIN TIN W/ORS datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CAP CER 24PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC CURRENT REGULATOR DPAK datasheet.pdf
PLUG 8POS W/STR SLD CONNECTION datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 55PIN CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X22.86MM T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
7POS, MIXED,TAB HSG,ASSY,CODC datasheet.pdf