Nichicon UBT1A102MPD1TD
UBT1A102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1A102MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBT1A102MPD1TD.pdf
Availability of UBT1A102MPD1TD
QUANTITY
UBT1A102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1A102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1A102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.1A
Impedance57 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1A102MPD1TD
Related LinksUBT1A10, UBT1A102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1A102MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1A102MPD1TD
CAP CER 2.2UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 6V datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
KIT STARTER FOR M16C/65 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf