Nichicon UBT1H100MPD1TA
UBT1H100MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H100MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H100MPD1TA.pdf
Availability of UBT1H100MPD1TA
QUANTITY
UBT1H100MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H100MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBT1H100MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current90mA
Impedance750 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H100MPD1TA
Related LinksUBT1H10, UBT1H100MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H100MPD1TA Details Description
Related parts for UBT1H100MPD1TA
RES 2.4 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RECEPT 120POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf