Nichicon UBT1H102MHD
UBT1H102MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H102MHD
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H102MHD.pdf
Availability of UBT1H102MHD
QUANTITY
UBT1H102MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H102MHD
Internal Part NumberEIS-UBT1H102MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current2.43A
Impedance31 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.319" (33.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H102MHD
Related LinksUBT1H, UBT1H102MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H102MHD Details Description
Related parts for UBT1H102MHD
CONN RECEPT 6POS W/PINS CRIMP datasheet.pdf
RES TEMP SENS 220 OHM 5% 1/16W datasheet.pdf
RELAY REED SPDT 500MA 24V datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 226 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 6.3V X7R 01005 datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
INDUCT COM MODE 13M OHM 2MH TH datasheet.pdf
TEST STATION datasheet.pdf
BCH-500H- 8 BK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf