Nichicon UBT1H2R2MPD1TA
UBT1H2R2MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H2R2MPD1TA
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2.2UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H2R2MPD1TA.pdf
Availability of UBT1H2R2MPD1TA
QUANTITY
UBT1H2R2MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H2R2MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UBT1H2R2MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsAutomotive
Ripple Current25mA
Impedance1.8 Ohm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H2R2MPD1TA
Related LinksUBT1H2R, UBT1H2R2MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H2R2MPD1TA Details Description
Related parts for UBT1H2R2MPD1TA
DIODE SCHOTTKY 100V 5A TO277A datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 28HSOP datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 4V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO213AB datasheet.pdf
FUSE LIMITRON 600V datasheet.pdf