Nichicon UBT1H330MPD
UBT1H330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H330MPD
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H330MPD.pdf
Availability of UBT1H330MPD
QUANTITY
UBT1H330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H330MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1H330MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current300mA
Impedance450 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H330MPD
Related LinksUBT1H, UBT1H330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H330MPD Details Description
Related parts for UBT1H330MPD
IC OPAMP GP 325MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
DEM-OPA-MSOP-2B datasheet.pdf
CAP CER 330PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
RES 332 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 26POS PIN datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4750K 2SMD datasheet.pdf
NUT 8-32 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS PCB VERT datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf