Nichicon UBT1H470MPD1TD
UBT1H470MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1H470MPD1TD
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBT1H470MPD1TD.pdf
Availability of UBT1H470MPD1TD
QUANTITY
UBT1H470MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1H470MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UBT1H470MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesBT
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current440mA
Impedance350 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1H470MPD1TD
Related LinksUBT1H47, UBT1H470MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1H470MPD1TD Details Description
Related parts for UBT1H470MPD1TD
IC SERIALIZER 10:1 LVDS 28-SSOP datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT UM HD 5 PORTS RJ45 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 4V JB 01005 datasheet.pdf
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
PWRBLADE RA REC datasheet.pdf
HD 38999 55C 55#23 PIN RECP datasheet.pdf
22UF 400V 16X31.5 85C AXI datasheet.pdf