Nichicon UBT1K101MPD
UBT1K101MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBT1K101MPD
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 80V RADIAL
Datasheet Download
UBT1K101MPD.pdf
Availability of UBT1K101MPD
QUANTITY
UBT1K101MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT1K101MPD
Internal Part NumberEIS-UBT1K101MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating80V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current790mA
Impedance390 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT1K101MPD
Related LinksUBT1K, UBT1K101MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT1K101MPD Details Description
Related parts for UBT1K101MPD
IC DIFF LINE DRVR/RCVR 16-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
LED RGB DIFFUSED 2SMD R/A datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 5A 6-TSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 18 AWG GOLD datasheet.pdf