Nichicon UBT2V220MHD
UBT2V220MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBT2V220MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UBT2V220MHD.pdf
Availability of UBT2V220MHD
QUANTITY
UBT2V220MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBT2V220MHD
Internal Part NumberEIS-UBT2V220MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBT
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-25°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current139mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBT2V220MHD
Related LinksUBT2V, UBT2V220MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBT2V220MHD Details Description
Related parts for UBT2V220MHD
THERMISTOR NTC 1.5K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049A/H1507TR 5" datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONNECTCORE WI-MX51 MODULE datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
PIN MICRO .122"DIA SOLDER MNT datasheet.pdf
CONN HEADER 24POS VERT TIN T/H datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
MOD RECT ASSY 3A STD 48KV datasheet.pdf