Nichicon UBW1A222MHD
UBW1A222MHD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1A222MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UBW1A222MHD.pdf
Availability of UBW1A222MHD
QUANTITY
UBW1A222MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1A222MHD
Internal Part NumberEIS-UBW1A222MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBW
PackagingBulk
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current1.75A
Impedance33 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1A222MHD
Related LinksUBW1A, UBW1A222MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1A222MHD Details Description
Related parts for UBW1A222MHD
BOARD DEV SENSOR APP MCP355X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 64.5VC SMA datasheet.pdf
IC CTLR NOTEBOOK DDR PWR 22-DFN datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 39.7 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf