Nichicon UBW1H471MPD
UBW1H471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UBW1H471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UBW1H471MPD.pdf
Availability of UBW1H471MPD
QUANTITY
UBW1H471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UBW1H471MPD
Internal Part NumberEIS-UBW1H471MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.-
Operating Temperature-55°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsAutomotive
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UBW1H471MPD
Related LinksUBW1H, UBW1H471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UBW1H471MPD Details Description
Related parts for UBW1H471MPD
TRANS PREBIAS PNP 200MW SOT323 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 6POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf