Nichicon UCA2D100MPD
UCA2D100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UCA2D100MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
Datasheet Download
UCA2D100MPD.pdf
Availability of UCA2D100MPD
QUANTITY
UCA2D100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCA2D100MPD
Internal Part NumberEIS-UCA2D100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCA
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating200V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.689" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCA2D100MPD
Related LinksUCA2D, UCA2D100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UCA2D100MPD Details Description
Related parts for UCA2D100MPD
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN DSUB RCPT 26POS W/OUT SCKTS datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT26 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.163MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RELAY SSR SPST-NO 3A 24VDC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 390 OHM 5% 0603 datasheet.pdf
MLW ILLUM ROCKER CAP BLUE FILTER datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf