Texas Instruments UCC24630EVM-636
UCC24630EVM-636 picture photo
Mfg. Part Number
UCC24630EVM-636
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
EVALUATION MODULE UCC24630
Datasheet Download
UCC24630EVM-636.pdf
Availability of UCC24630EVM-636
QUANTITY
UCC24630EVM-636 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCC24630EVM-636
Internal Part NumberEIS-UCC24630EVM-636
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS compliant by exemption
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Featured ProductUCC24630 Synchronous Rectifier Controller
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Series-
Main PurposeAC/DC, Primary and Secondary Side
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output65W
Voltage - Output19.5V
Current - Output3.33A
Voltage - Input90 ~ 265 VAC
Regulator TopologyFlyback
Frequency - Switching-
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartUCC24630
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCC24630EVM-636
Related LinksUCC2463, UCC24630EVM-636 Datasheet, Texas Instruments Distributor
UCC24630EVM-636 Details Description
Related parts for UCC24630EVM-636
RES SMD 255 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET 240POS DDR DIMM GLD datasheet.pdf
IC FPGA 360 I/O 784FCBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS SQ FLNG W/PIN datasheet.pdf