Nichicon UCD1A151MCL1GS
UCD1A151MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1A151MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCD1A151MCL1GS.pdf
Availability of UCD1A151MCL1GS
QUANTITY
UCD1A151MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1A151MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1A151MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current240mA
Impedance360 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1A151MCL1GS
Related LinksUCD1A15, UCD1A151MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1A151MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1A151MCL1GS
IDC CABLE - MSC26K/MC26M/MCG26K datasheet.pdf
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER 48VQFN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 53POS SKT datasheet.pdf
SAS REC SMD W/SDRTAB GOLD 29POS datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
NCG044PC2DC036 = CIRCULAR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf