Nichicon UCD1C221MCL1GS
UCD1C221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCD1C221MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCD1C221MCL1GS.pdf
Availability of UCD1C221MCL1GS
QUANTITY
UCD1C221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCD1C221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCD1C221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current290mA
Impedance320 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCD1C221MCL1GS
Related LinksUCD1C22, UCD1C221MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCD1C221MCL1GS Details Description
Related parts for UCD1C221MCL1GS
IDC CABLE - HSC16H/AE16G/HSC16H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.8A TRPL 16QFN datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 16-20 AWG 0.110" (2.79mm) Crimp datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
5+5 WAY M H BM 4MM TAIL W/JS datasheet.pdf