Nichicon UCL1C821MNL1GS
UCL1C821MNL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1C821MNL1GS
Brief Description
CAP ALUM 820UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCL1C821MNL1GS.pdf
Availability of UCL1C821MNL1GS
QUANTITY
UCL1C821MNL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1C821MNL1GS
Internal Part NumberEIS-UCL1C821MNL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current850mA
Impedance80 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1C821MNL1GS
Related LinksUCL1C82, UCL1C821MNL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1C821MNL1GS Details Description
Related parts for UCL1C821MNL1GS
Connector Header 9 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SWITCH SPST 8XQFN datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
BOX OF 4 TL-25 FUSES datasheet.pdf
LED 1/2" FLAT YLW 230VAC LEAD datasheet.pdf