Nichicon UCL1V100MCL6GS
UCL1V100MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCL1V100MCL6GS
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD
Datasheet Download
UCL1V100MCL6GS.pdf
Availability of UCL1V100MCL6GS
QUANTITY
UCL1V100MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCL1V100MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCL1V100MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current160mA
Impedance850 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.228" (5.80mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCL1V100MCL6GS
Related LinksUCL1V10, UCL1V100MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCL1V100MCL6GS Details Description
Related parts for UCL1V100MCL6GS
IC FPGA 404 I/O 560MBGA datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 3W AXIAL datasheet.pdf
TRIMMER 10K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 10A TO220 datasheet.pdf
IC TXRX V.35 24SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2V 20% 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf