Nichicon UCM1A221MCL1GS
UCM1A221MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCM1A221MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCM1A221MCL1GS.pdf
Availability of UCM1A221MCL1GS
QUANTITY
UCM1A221MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCM1A221MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCM1A221MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current150mA
Impedance260 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)