Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR300
UCR006YVPFLR300 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR300
Brief Description
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR300.pdf
Availability of UCR006YVPFLR300
QUANTITY
UCR006YVPFLR300 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR300
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR300
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR300
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR300 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR300 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR300
LED GREEN 7-ELEMENT ARRAY datasheet.pdf
DSUB HD SOCKET 22AWG GOLD datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1A 350 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION DPST datasheet.pdf
TO-268 SMD HEAT SINK ANODZD datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf