Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR470
UCR006YVPFLR470 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR470
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR470.pdf
Availability of UCR006YVPFLR470
QUANTITY
UCR006YVPFLR470 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR470
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR470
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR470
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR470 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR470 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR470
PTC .75A 13.2V RESETTABLE 1812L datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 2MM R/A TIN datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 60W D 44TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 30W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .156 DIP 88POS datasheet.pdf