Rohm Semiconductor UCR006YVPFLR510
UCR006YVPFLR510 picture photo
Mfg. Part Number
UCR006YVPFLR510
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/10W 0201
Datasheet Download
UCR006YVPFLR510.pdf
Availability of UCR006YVPFLR510
QUANTITY
UCR006YVPFLR510 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR006YVPFLR510
Internal Part NumberEIS-UCR006YVPFLR510
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0201 (0603 Metric)
Supplier Device Package0201 (0603 Metric)
Size / Dimension0.024" L x 0.013" W (0.60mm x 0.33mm)
Height0.011" (0.28mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR006YVPFLR510
Related LinksUCR006Y, UCR006YVPFLR510 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR006YVPFLR510 Details Description
Related parts for UCR006YVPFLR510
RES SMD 267 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC 2:6PLL SYNTH/MULT/DIV 20TSSOP datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 250MA datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 1POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 40W 18-36V +/-15VOUT datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 100MHZ 6CLCC datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 1.5KV NP0 1111 datasheet.pdf