Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR043
UCR10EVHJSR043 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR043
Brief Description
RES SMD 0.043 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR043.pdf
Availability of UCR10EVHJSR043
QUANTITY
UCR10EVHJSR043 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR043
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR043
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.043
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +250ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR043
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR043 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR043 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR043
IC MUX W/AMP BUFFERED 14-SOIC datasheet.pdf
SW SNAP SPDT PLUNG GOLD SLD 125V datasheet.pdf
MODULE DDR SDRAM 1GB 184-DIMM datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CABLE 7COND 20AWG GRAY 500' datasheet.pdf
IC DGTL MEDIA PROCESSOR 337NFBGA datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
K60702B TOOL KIT datasheet.pdf
RES 2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
CLIP SNAP CLOSE T-BAR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf