Rohm Semiconductor UCR10EVHJSR068
UCR10EVHJSR068 picture photo
Mfg. Part Number
UCR10EVHJSR068
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/3W 0805
Datasheet Download
UCR10EVHJSR068.pdf
Availability of UCR10EVHJSR068
QUANTITY
UCR10EVHJSR068 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR10EVHJSR068
Internal Part NumberEIS-UCR10EVHJSR068
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±5%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR10EVHJSR068
Related LinksUCR10EV, UCR10EVHJSR068 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR10EVHJSR068 Details Description
Related parts for UCR10EVHJSR068
RES SMD 7.69K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 30V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 11POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS SKT datasheet.pdf
CORDED TELEPHONE CIRCUIT datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0603 datasheet.pdf