Vishay/Dale CRCW1206300RJNTB
CRCW1206300RJNTB picture photo
Mfg. Part Number
CRCW1206300RJNTB
Brief Description
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
CRCW1206300RJNTB.pdf
Availability of CRCW1206300RJNTB
QUANTITY
CRCW1206300RJNTB Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW1206300RJNTB
Internal Part NumberEIS-CRCW1206300RJNTB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)300
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW1206300RJNTB
Related LinksCRCW1206, CRCW1206300RJNTB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW1206300RJNTB Details Description
Related parts for CRCW1206300RJNTB
IC CLK BUFFER 1:10 156MHZ 20SOIC datasheet.pdf
VARISTOR 815V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle USB TypeB 1.0 4 Position Surface Mount Vertical datasheet.pdf
HEATSHRINK TUBING SIZE 13X4' datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 18POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 44MM datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 0.1% 3W 3637 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 25mA, 700mA (Flash) Backlight, Camera Flash 20-MLPQ-UT (3x3) datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf