Rohm Semiconductor UCR18EVHFSR043
UCR18EVHFSR043 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHFSR043
Brief Description
RES SMD 0.043 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHFSR043.pdf
Availability of UCR18EVHFSR043
QUANTITY
UCR18EVHFSR043 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHFSR043
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHFSR043
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.043
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHFSR043
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHFSR043 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHFSR043 Details Description
Related parts for UCR18EVHFSR043
RELAY OPTOMOS 120MA SP-NO 6-SMD datasheet.pdf
MINI ROD HOUSING DR WITH-RODS datasheet.pdf
IC FLASH 2MBIT 120NS 32TSOP datasheet.pdf
TRIMMER 1.2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
KIT EVAL MOTOR POSITION AS5048B datasheet.pdf
RES 1 OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT 16CH 40QFN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X15V 150W datasheet.pdf