Rohm Semiconductor UCR18EVHJSR011
UCR18EVHJSR011 picture photo
Mfg. Part Number
UCR18EVHJSR011
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.011 OHM 5% 1/2W 1206
Datasheet Download
UCR18EVHJSR011.pdf
Availability of UCR18EVHJSR011
QUANTITY
UCR18EVHJSR011 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCR18EVHJSR011
Internal Part NumberEIS-UCR18EVHJSR011
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesUCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.011
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCR18EVHJSR011
Related LinksUCR18EV, UCR18EVHJSR011 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
UCR18EVHJSR011 Details Description
Related parts for UCR18EVHJSR011
CONN HEADER 2POS DL R/A 15AU SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.068 OHM 5% 1/4W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 390PF 2KV RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 05VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CA 62.5 12F OFNP MPO datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 7A datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER RD PB datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 400 OHM 75W datasheet.pdf