Nichicon UCW1A151MCL1GS
UCW1A151MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCW1A151MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 150UF 20% 10V SMD
Datasheet Download
UCW1A151MCL1GS.pdf
Availability of UCW1A151MCL1GS
QUANTITY
UCW1A151MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCW1A151MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCW1A151MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCW
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current70mA
Impedance1.1 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCW1A151MCL1GS
Related LinksUCW1A15, UCW1A151MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCW1A151MCL1GS Details Description
Related parts for UCW1A151MCL1GS
FIXED IND 8.2UH 5.5A 39.6 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MCU 16BIT 512K FLASH 144-PQFP datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 212MA 1.56 OHM datasheet.pdf