Nichicon UCW1E220MCL1GS
UCW1E220MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCW1E220MCL1GS
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCW1E220MCL1GS.pdf
Availability of UCW1E220MCL1GS
QUANTITY
UCW1E220MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCW1E220MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCW1E220MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current47.5mA
Impedance2.2 Ohm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Surface Mount Land Size0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCW1E220MCL1GS
Related LinksUCW1E22, UCW1E220MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCW1E220MCL1GS Details Description
Related parts for UCW1E220MCL1GS
INSERT RJ45 JACK TO IDC CON 8/BG datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 730MA 170 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 208K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 1.8A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf