Nichicon UCX1C331MCL1GS
UCX1C331MCL1GS picture photo
Mfg. Part Number
UCX1C331MCL1GS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
UCX1C331MCL1GS.pdf
Availability of UCX1C331MCL1GS
QUANTITY
UCX1C331MCL1GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1C331MCL1GS
Internal Part NumberEIS-UCX1C331MCL1GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCX
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)150 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current500mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1C331MCL1GS
Related LinksUCX1C33, UCX1C331MCL1GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1C331MCL1GS Details Description
Related parts for UCX1C331MCL1GS
IC CHARGER PHOTOFLASH 10-DFN datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SSOP datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 7.5NS 176TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
IGBT 600V 74A 278W TO247AC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 500MA 125V datasheet.pdf
ASSY DIN 41612 PL2AU WITH CLIP datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 11A datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 3W datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf