Nichicon UCX1E222MNS1ZD
UCX1E222MNS1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UCX1E222MNS1ZD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V SMD
Datasheet Download
UCX1E222MNS1ZD.pdf
Availability of UCX1E222MNS1ZD
QUANTITY
UCX1E222MNS1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1E222MNS1ZD
Internal Part NumberEIS-UCX1E222MNS1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package40
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCX
PackagingTray
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)50 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1E222MNS1ZD
Related LinksUCX1E22, UCX1E222MNS1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1E222MNS1ZD Details Description
Related parts for UCX1E222MNS1ZD
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 876 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
FILTER SAW 433.42MHZ SMD datasheet.pdf
LED EASYWHT NEU WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
WIRE SDL 1/4 TURN MNT NATURAL datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 2MM T/H R/A datasheet.pdf
PC99 SCR 95X62X0.06MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf