Nichicon UCX1H561MNS1ZD
UCX1H561MNS1ZD picture photo
Mfg. Part Number
UCX1H561MNS1ZD
Brief Description
CAP ALUM 560UF 20% 50V SMD
Datasheet Download
UCX1H561MNS1ZD.pdf
Availability of UCX1H561MNS1ZD
QUANTITY
UCX1H561MNS1ZD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCX1H561MNS1ZD
Internal Part NumberEIS-UCX1H561MNS1ZD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesIndustrial Power Capacitor
Standard Package60
SeriesCX
PackagingTray
Capacitance560µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)70 mOhm
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 135°C
Operating Temperature-40°C ~ 135°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)0.669" (17.00mm)
Surface Mount Land Size0.673" L x 0.673" W (17.10mm x 17.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCX1H561MNS1ZD
Related LinksUCX1H56, UCX1H561MNS1ZD Datasheet, Nichicon Distributor
UCX1H561MNS1ZD Details Description
Related parts for UCX1H561MNS1ZD
RES SMD 120K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
IC REG CTRLR INV PWM 8-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 0.33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE I2C 8UMAX datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 3W SMB datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H datasheet.pdf