Nichicon UCY2C181MHD9
UCY2C181MHD9 picture photo
Mfg. Part Number
UCY2C181MHD9
Brief Description
CAP ALUM 180UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UCY2C181MHD9.pdf
Availability of UCY2C181MHD9
QUANTITY
UCY2C181MHD9 Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2C181MHD9
Internal Part NumberEIS-UCY2C181MHD9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance180µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current905mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.457" (37.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2C181MHD9
Related LinksUCY2C1, UCY2C181MHD9 Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2C181MHD9 Details Description
Related parts for UCY2C181MHD9
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 550V 23A TO-220 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CAP CER 110PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 332K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 950MA 252 MOHM datasheet.pdf
SEMI GUARD RING - SG-E1 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf