Nichicon UCY2V820MHD
UCY2V820MHD picture photo
Mfg. Part Number
UCY2V820MHD
Brief Description
CAP ALUM 82UF 20% 350V RADIAL
Datasheet Download
UCY2V820MHD.pdf
Availability of UCY2V820MHD
QUANTITY
UCY2V820MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCY2V820MHD
Internal Part NumberEIS-UCY2V820MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
PackagingBulk
Capacitance82µF
Tolerance±20%
Voltage Rating350V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current740mA
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.299" (33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCY2V820MHD
Related LinksUCY2V, UCY2V820MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UCY2V820MHD Details Description
Related parts for UCY2V820MHD
TOOL SPARE RECUPERATING SPRING datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC ADC 3.5 DIGIT W/LCD 40-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 4.32M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 2X13.8V 155W datasheet.pdf