Nichicon UCYW6100MPD
UCYW6100MPD picture photo
Mfg. Part Number
UCYW6100MPD
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 420V RADIAL
Datasheet Download
UCYW6100MPD.pdf
Availability of UCYW6100MPD
QUANTITY
UCYW6100MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UCYW6100MPD
Internal Part NumberEIS-UCYW6100MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
SeriesCY
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating420V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current135mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCYW6100MPD
Related LinksUCYW6, UCYW6100MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UCYW6100MPD Details Description
Related parts for UCYW6100MPD
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF10G/AF10/AFF10G datasheet.pdf
RES SMD 61.9OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf