Nichicon UCZ1J221MNQ1MS
UCZ1J221MNQ1MS picture photo
Mfg. Part Number
UCZ1J221MNQ1MS
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UCZ1J221MNQ1MS.pdf
Availability of UCZ1J221MNQ1MS
QUANTITY
UCZ1J221MNQ1MS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCZ1J221MNQ1MS
Internal Part NumberEIS-UCZ1J221MNQ1MS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesCZ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
Surface Mount Land Size0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCZ1J221MNQ1MS
Related LinksUCZ1J22, UCZ1J221MNQ1MS Datasheet, Nichicon Distributor
UCZ1J221MNQ1MS Details Description
Related parts for UCZ1J221MNQ1MS
TOOL JIG ASSEMBLY FOR HR25-7TJ datasheet.pdf
RELAY SSR 5A 24VAC AC-IN ZERO-X datasheet.pdf
RES SMD 11.8 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 6.3V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 165K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.88K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 68MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf