Nichicon UCZ1J470MCL6GS
UCZ1J470MCL6GS picture photo
Mfg. Part Number
UCZ1J470MCL6GS
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 63V SMD
Datasheet Download
UCZ1J470MCL6GS.pdf
Availability of UCZ1J470MCL6GS
QUANTITY
UCZ1J470MCL6GS Order Process
Ship out your order
Specifications of UCZ1J470MCL6GS
Internal Part NumberEIS-UCZ1J470MCL6GS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current80mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UCZ1J470MCL6GS
Related LinksUCZ1J47, UCZ1J470MCL6GS Datasheet, Nichicon Distributor
UCZ1J470MCL6GS Details Description
Related parts for UCZ1J470MCL6GS
POT 1K OHM 2W CARBON LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
CONN RING SHRINK 16-14AWG .3125" datasheet.pdf
VARISTOR 35V 280A 1210 datasheet.pdf
RES MO 2W 75 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS FREE HNG W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 9A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 18 AWG SLVR datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS TIN datasheet.pdf