Nichicon UEP1C470MED1TA
UEP1C470MED1TA picture photo
Mfg. Part Number
UEP1C470MED1TA
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UEP1C470MED1TA.pdf
Availability of UEP1C470MED1TA
QUANTITY
UEP1C470MED1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1C470MED1TA
Internal Part NumberEIS-UEP1C470MED1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesEP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current67mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1C470MED1TA
Related LinksUEP1C47, UEP1C470MED1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1C470MED1TA Details Description
Related parts for UEP1C470MED1TA
IDC CABLE - MCE34K/MC34M/MCE34K datasheet.pdf
RES ADJ 100 OHM 100W 10% LUGS datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 3.62"L X 2.27"W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 19POS 10MM datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT SKT datasheet.pdf