Nichicon UEP1E471MHD
UEP1E471MHD picture photo
Mfg. Part Number
UEP1E471MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL
Datasheet Download
UEP1E471MHD.pdf
Availability of UEP1E471MHD
QUANTITY
UEP1E471MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UEP1E471MHD
Internal Part NumberEIS-UEP1E471MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesEP
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating25V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current380mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UEP1E471MHD
Related LinksUEP1E, UEP1E471MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UEP1E471MHD Details Description
Related parts for UEP1E471MHD
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 38POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
VARISTOR 297V 12.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 500A LP4 datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 400KHZ 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS 1MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.65K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 50 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 8PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 20POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf