Nichicon UES1C102MHM1TO
UES1C102MHM1TO picture photo
Mfg. Part Number
UES1C102MHM1TO
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
UES1C102MHM1TO.pdf
Availability of UES1C102MHM1TO
QUANTITY
UES1C102MHM1TO Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1C102MHM1TO
Internal Part NumberEIS-UES1C102MHM1TO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1C102MHM1TO
Related LinksUES1C10, UES1C102MHM1TO Datasheet, Nichicon Distributor
UES1C102MHM1TO Details Description
Related parts for UES1C102MHM1TO
IC PWR SWITCH 42V 2.17A SOT223-4 datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 28-PLCC datasheet.pdf
IC 3PLL EPROM CLOCK GEN 16SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 32V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
TWEEZER POINT FINE STRONG 4.72" datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf