Nichicon UES1H220MPM1TD
UES1H220MPM1TD picture photo
Mfg. Part Number
UES1H220MPM1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 50V RADIAL
Datasheet Download
UES1H220MPM1TD.pdf
Availability of UES1H220MPM1TD
QUANTITY
UES1H220MPM1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UES1H220MPM1TD
Internal Part NumberEIS-UES1H220MPM1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesAudio Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesES
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating50V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsAudio
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UES1H220MPM1TD
Related LinksUES1H22, UES1H220MPM1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UES1H220MPM1TD Details Description
Related parts for UES1H220MPM1TD
FIXED IND 470UH 390MA 3.01 OHM datasheet.pdf
IDC CABLE - CPC50S/AE50M/CCE50S datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.3A 6TMLF datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16SSOP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 6POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf