Mechatronics Fan Group UF400AAA23-H1C4A
UF400AAA23-H1C4A picture photo
Mfg. Part Number
UF400AAA23-H1C4A
Manufacturer
Product Category
AC Fans
Brief Description
IMPELLER 400X162MM 230VAC
Datasheet Download
UF400AAA23-H1C4A.pdf
Availability of UF400AAA23-H1C4A
QUANTITY
UF400AAA23-H1C4A Order Process
Ship out your order
Specifications of UF400AAA23-H1C4A
Internal Part NumberEIS-UF400AAA23-H1C4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Fans, Thermal Management
FamilyAC Fans
SeriesUF400A
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 400mm Dia
Width162.4mm
Air Flow1900 CFM (53.81m³/min)
Static Pressure5.380 in H2O (1340.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise73 dB(A)
Power (Watts)287W
RPM1250 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-4 ~ 122°F (-20 ~ 50°C)
Approvals-
Weight0.001 KG
Current Rating1.26A
Voltage Range-
Material - FrameAluminum
Material - BladeAluminum
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UF400AAA23-H1C4A
Related LinksUF400AAA, UF400AAA23-H1C4A Datasheet, Mechatronics Fan Group Distributor
UF400AAA23-H1C4A Details Description
Related parts for UF400AAA23-H1C4A
CARDEDGE 30POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 ESD 20SSOP datasheet.pdf
3.5 FLOPPY DEVICENET MINVALV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONN FPC VERT 17POS 2.54MM PCB datasheet.pdf
LED AMBER 2SMD datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf