Nichicon UFW0J153MHD
UFW0J153MHD picture photo
Mfg. Part Number
UFW0J153MHD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UFW0J153MHD.pdf
Availability of UFW0J153MHD
QUANTITY
UFW0J153MHD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW0J153MHD
Internal Part NumberEIS-UFW0J153MHD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance15000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current2.55A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max)1.398" (35.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW0J153MHD
Related LinksUFW0J, UFW0J153MHD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW0J153MHD Details Description
Related parts for UFW0J153MHD
RES SMD 23.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RECEPT 24POS W/RAMP SL-156 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 7.26A 5.4 MOHM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 22W AB TO220-15 datasheet.pdf
CAP CER 5.6PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
STRIPPER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf