Nichicon UFW1A102MPD1TD
UFW1A102MPD1TD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1A102MPD1TD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL
Datasheet Download
UFW1A102MPD1TD.pdf
Availability of UFW1A102MPD1TD
QUANTITY
UFW1A102MPD1TD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1A102MPD1TD
Internal Part NumberEIS-UFW1A102MPD1TD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesFW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1000µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current630mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1A102MPD1TD
Related LinksUFW1A10, UFW1A102MPD1TD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1A102MPD1TD Details Description
Related parts for UFW1A102MPD1TD
IC FPGA 256K CONFIG MEM 8SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECT OD 3.9V 5TSOP datasheet.pdf
CABLE RJ45 CAT5E W/BOOT 20' GRY datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 25POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
D SUB 9P FE ANG_S4_2,54 MM_METAL datasheet.pdf
DIN-POWER F048MS-3 0C1-1-V3 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf
GT 4C 2#8 2#16 SKT RECP WALL datasheet.pdf
30V N-CHANNEL ENHANCEMENT MODE MOSFET 2.5V GATE DRIVE IC datasheet.pdf