Nichicon UFW1V331MPD
UFW1V331MPD picture photo
Mfg. Part Number
UFW1V331MPD
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
UFW1V331MPD.pdf
Availability of UFW1V331MPD
QUANTITY
UFW1V331MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UFW1V331MPD
Internal Part NumberEIS-UFW1V331MPD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCapacitors for Audio Applications
Standard Package200
SeriesFW
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsAudio
Ripple Current470mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UFW1V331MPD
Related LinksUFW1V, UFW1V331MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UFW1V331MPD Details Description
Related parts for UFW1V331MPD
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 226 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 453 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X25MM VAPO 12VDC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS PNL MNT PIN datasheet.pdf