Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB10BCTHE3/81
UGB10BCTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
UGB10BCTHE3/81
Brief Description
DIODE ARRAY GP 100V 5A TO263AB
Datasheet Download
UGB10BCTHE3/81.pdf
Availability of UGB10BCTHE3/81
QUANTITY
UGB10BCTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB10BCTHE3/81
Internal Part NumberEIS-UGB10BCTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)25ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 100V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB10BCTHE3/81
Related LinksUGB10BC, UGB10BCTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB10BCTHE3/81 Details Description
Related parts for UGB10BCTHE3/81
RES SMD 3.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 3.6K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
CABLE D-SUB - HMM37H/AE37G/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
POT 10 OHM 75W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf