Vishay Semiconductor/Diodes Division UGB18CCT-E3/81
UGB18CCT-E3/81 picture photo
Mfg. Part Number
UGB18CCT-E3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY GP 150V 18A TO263AB
Datasheet Download
UGB18CCT-E3/81.pdf
Availability of UGB18CCT-E3/81
QUANTITY
UGB18CCT-E3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of UGB18CCT-E3/81
Internal Part NumberEIS-UGB18CCT-E3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)150V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)18A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1V @ 9A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)30ns
Current - Reverse Leakage @ Vr10µA @ 150V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageTO-263AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UGB18CCT-E3/81
Related LinksUGB18CC, UGB18CCT-E3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
UGB18CCT-E3/81 Details Description
Related parts for UGB18CCT-E3/81
DIODE ARRAY SBR 45V 10A ITO220AB datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 300 OHM 1% 5W datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV GATE DRIVER 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 10BIT SRL 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP 180 OHM 1500MA 0603 datasheet.pdf